Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia wibratora erotycznego.

2022-02-11
Historia wibratora erotycznego.

Wibrator jest urządzeniem służącym do stymulacji stref erogennych. Za jego pomocą możemy zarówno sprawić przyjemność czy rozładować seksualne napięcie, ale również uśmierzyć ból menstruacyjny oraz ćwiczyć mięśnie dna macicy. Z powodzeniem może być stosowany solo oraz jako urozmaicenie gry wstępnej. Możemy go potraktować jako narzędzie do poznawania własnego ciała, jego odczuć i reakcji na bodźce, pomagając nam w odkrywaniu własnej seksualności, której poznawanie jest niezbędne, gdy pragniemy budować satysfakcjonujące relacje erotyczne z naszym ciałem, oraz z innymi ludźmi. Jednak nie zawsze tak było…

Początki wibratora

Sztuczne penisy, tzw. dilda towarzyszyły ludzkości od zawsze, mniej lub bardziej akceptowalne społecznie w zależności od panujących wówczas norm obyczajowych, jednakże co do wibratorów, historycy nie mogą dojść do jednoznacznej konkluzji. Przedmiotem sporów badaczy starożytnego Egiptu są tykwy, w których trzymano pszczoły. Aby wprawić przedmiot w drżenie, wystarczyło potrząsnąć nim, prowokując tym samym znajdujące się w środku owady, które uderzały w ścianki naczynia tworząc wibracje. Nie mamy jednak pewności, że tykwy te służyły jako zabawki erotyczne i teoria ta może pozostać jedynie w sferze podejrzeń.

Opowieść o rewolucji wibratorów należałoby zacząć od pojęcia wcześniej wspomnianej “histerii”, którą w wiktoriańskiej Anglii usiłowano leczyć za pomocą hydroterapii, jazdy konnej oraz manualnej stymulacji wykwalifikowanych lekarzy. Pojęcie histerii (gr. hysterikos), inaczej zwanej dusznością maciczną, stworzył już Hipokrates. Uważał, że wskutek braku aktywności seksualnej kobieca macica wysusza się i przemieszcza w górę "w poszukiwaniu wilgoci", uciskając serce, płuca i przepon powodując złe samopoczucie, duszności i ataki niepokoju. Pogląd ten ulegał nieznacznym modyfikacjom, aby w XVIII wieku wreszcie zaczęto przyczyn histerii szukać w mózgu (doktor Jean-Martin Charcot). Hipoteza Rachel Maines głosząca, że lekarze leczyli histerię masturbując pacjentki, aby osiągnęły one orgazm, a wibrator został wynaleziony aby odciążyć lekarzy i ich zmęczone ciągłym pieszczeniem palce, pozostaje dzisiaj często kwestionowana. Historyk, Kamil Janicki w książce „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” ustalił, że początkowo wibrator naprawdę służył do zwykłego, tzn. kompletnie nieerotycznego masażu. Powszechność stosowania do tego rodzaju praktyk wynikała z wiary w rzekomo zbawienne skutki masaży. Dziś wiemy, że pojęcie histerii było racjonalizacją teorii o kobiecej niższości intelektualnej i regulowanie kobiecych ciał, ale przemiany obyczajowe doprowadziły do trafienia wibratorów z gabinetów lekarskich do gospodarstw domowych i zostały z nami na dobre.

kadr z filmu

W 1902 roku opatentowany i przekazany do masowej sprzedaży został pierwszy wibrator zasilany prądem. Reklamy tych urządzeń promowały je jako lek na neuralgię, ból głowy, zmarszczki. Pojawiły się nawet wielofunkcyjne roboty domowe: firma Sears, Roebuck & Company oferowała gospodyniom domowym mikser, maszynę do szycia i wibrator w jednym. Jednak reklamy tego typu niestety zniknęły z prasy w latach 20., prawdopodobnie z powodu pojawiania się tego typu zabawek w filmach erotycznych, a co za tym idzie niechęci promowania przez prasę produktów utożsamianych z pornografią. Społeczna afirmacja kobiecego orgazmu cofnęła się na 40 lat do stanu sprzed ubiegłego wieku. Kolejnymi przełomowymi, aczkolwiek już nie tak dobrze reklamowanymi, wynalazkami były wydane w latach 30. nakładka na dłoń z silnikiem o nazwie Stim-U-Lax firmy Oster, która teoretycznie była przeznaczona do masażu skroni oraz aparat Niagara N1 opracowany w 1954 roku posiadająca obrotowy potencjometr, pozwalający na regulowanie intensywności wibracji.

masażer marki Wahl / źródło: www.etsy.com

Czas na rewolucje!

Skreślenie histerii z listy chorób na początku lat 50. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów mogło się przyczynić do wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 60. i 70. Rewolucja seksualna i rozluźnienie norm obyczajowych okazały się być kamieniem milowym w procesie zdejmowania piętna z przeżywania kobiecych orgazmów i używanych do tego celu narzędzi. Rewolucja umożliwiła stworzenie pierwszego bezprzewodowego wibratora, czego dokonał w 1966 roku John H. Tavel. Coraz bardziej powszechny stał się też silikon w przemyśle erotycznym. Tak jak w wiktoriańskiej Anglii wibrator był przede wszystkim traktowany leczniczo, tak podczas rewolucji seksualnej w Ameryce służył jako jedno z narzędzi terapeutycznych przezwyciężania wstydu, stając się ważnym elementem pracy z kobietami nad odkrywaniem ich seksualności oraz stref erogennych. Na początku lat 70. Betty Dodson, edukatorka seksualna oraz aktywistka ruchu sex-positive, zaczęła prowadzić warsztaty dla kobiet wykorzystując i popularyzując zarazem kultowy już masażer łechtaczkowy Magic Wand. Warsztaty budziły spore kontrowersje, ale z biegiem czasu zyskiwały na popularności. Mniej więcej w tym samym okresie, w którym Dodson zaczęłą uczyć kobiety doznawania rozkoszy, zbiegło się otwarcie w Nowym Jorku pierwszego sex shopu wyłącznie dla kobiet, co było okazją do rozwoju branży zabawek erotycznych. Od tego momentu producenci zaczęli się prześcigać w tworzeniu coraz to nowszych i ciekawszych produktów. 

Erotyczna zabawa bez ograniczeń

W dzisiejszych czasach technologia pozwala nam na wybranie swojego ulubionego modelu spośród całej gamy różnorodnych produktów. Obecnie na rynku można podzielić urządzenia ze względu na obszary, do których są przeznaczone (stymulacja zewnętrzna, wewnętrzna, analna), wielofunkcyjność (np. podgrzewanie, rotujące kuleczki wewnątrz, wypustka z języczkiem, pompowana główka, funkcja zasysania) elastyczność (sztywne, giętkie), zakres ruchów (rotacyjne, góra-dół, pulsacyjne), wygląd (nowoczesny, niedosłowny design lub realistyczne) interaktywność (możliwość synchronizacji z muzyką, z drugą zabawką, aplikacją). 

wibratory klasyczne

Wibratory o średniej długości i prostym kształcie. Główną funkcją tej zabawki jest wibrowanie z różną prędkością i intensywnością. Nie posiadają zakrzywień ani dodatkowych wypustek, co czyni je urządzeniami uniwersalnymi i idealnymi dla każdej osoby chcącej rozpocząć swoją przygodę z wibratorami. Świetnie sprawdzą się również jako pomysł na prezent. Doskonale nadają się nie tylko do penetracji pochwy, ale również do masażu i stymulacji stref erogennych na całym ciele. Naszym faworytem wśród klasyków jest Rocket Bullet od Marca Dorcela. Zapewnia on zarówno satysfakcjonującą penetrację, jak i, dzięki zwężonej końcówce, dokładną, punktową stymulację np. łechtaczki lub sutków. A wszystko to, jak na Marca Dorcel'a przystało, w designerskiej i eleganckiej formie. Polecamy!

wibratory mini

Wibratory wszelkiej maści w  pomniejszej wersji. Tego typu urządzenie idealnie sprawdzi się w torebce czy w podróży. Mini znakomicie nadaje się do stymulacji łechtaczki, płytkiej penetracji, czy masażu bardzo wrażliwego wejścia do pochwy. Jest doskonałym towarzyszem solowych zabaw, ale nie tylko - może stanowić świetne uzupełnienie podczas stosunku z partnerem/partnerką i pomagać w pobudzaniu clitoris. Jeżeli chodzi o miniaturki, nasze serca skradł model Lovely Honey od marki Satisfyer. Jak na tak mały gadżet oferuje naprawdę dużo możliwości. Wibrator wykonany jest w całości z silikonu medycznego, jednak wyposażony został w metalową nakładkę, która dostarcza doznań zupełnie nowej jakości. Możesz spróbować ją schłodzić lub ogrzać przed zabawą w wodzie i odkrywać nowe sposoby na stymulację. A gdy najdzie Cię ochota na dotyk miękki niczym ludzka skóra, po prostu ją ściągnij i ciesz się aksamitnymi pieszczotami!

wibratory analne

Zabawki przeznaczone do stymulacji odbytu. Zadowalają użytkowników bez względu na płeć. Wszystkie tego typu urządzenia mają wspólną cechę - posiadają poszerzoną podstawę, aby zapobiegać utknięciu przedmiotu w odbytnicy, która jest zdecydowanie dłuższa niż pochwa. Doskonale sprawdzają się jako gadżet treningowy przed penetracją penisem, rozluźniając nieco mięśnie zwieracza, lub po prostu jako dodatek podczas każdego typu zabawy. Gadżety analne mogą dostarczyć zupełnie nowej jakości doznań, jednak ich użytkowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. O tym, jak właściwie zabrać się do analnych igraszek, możecie przeczytać w naszym artykule na blogu pt. "Gadżety analne. Poradnik dla początkujących." A jeśli chodzi o nasze rekomendacje, to zdecydowanie polecamy serię Plug-illicious od Satisfyer'a. Zabawka z pogranicza wibratora i korka analnego, może być używana w zależności od naszych aktualnych preferencji. Smukły kształt i zwężona końcówka zapewnia łatwy i bezbolesny start penetracji, mocny silnik rozmasuje i pobudzi co trzeba, a funkcja sterowania apką pozwala na komfortowe sterowanie w każdej sytuacji i z każdego miejsca. Same plusy!

wibratory króliczki

Najpopularniejszy typ gadżetu erotycznego dla kobiet. Swoją uroczą nazwę ten typ wibratora zawdzięcza wypustce stymulującej łechtaczkę, wyglądającej jak uszy królika. Wibratory te, zostały zaprojektowane z myślą, aby dawać bardziej intensywne doznania niż tradycyjne dildo albo masażer łechtaczki, zapewniając jednoczesną stymulację zarówno pochwy, jak i łechtaczki. Do sprzedaży wszedł w 1984, i wraz z wibratorem Magic Wand, został okrzyknięty przez magazyn “Cosmopolitan” jednym z klasycznych gadżetów erotycznych. Ich popularność wzrosła w Stanach Zjednoczonych po tym, jak został wykorzystany w serialu “Seks w wielkim mieście”. Jako że wibrator typu króliczek jest najchętniej wybieranym gadżetem erotycznym wśród kobiet, jest naprawdę duży wybór. Producenci ciągle zaskakują nowymi formami oraz funkcjami. My jednak zaproponujemy Wam sprawdzoną opcję, która na rynku jest już kilka dobrych lat, a sprzedaje się jak świeże bułeczki. Mowa o Alice od amerykańskiej firmy Svakom, która produkuje zabawki klasy premium. Wysoka jakość wykonania, najlepsze materiały i naaaprawdę mocne silniki. A ponadto, Svakom jako jedyny producent, wyposaża swoje zabawki w tzw. tryb inteligentny, który przeprowadzi osobę użytkującą przez wszystkie poziomy rozkoszy bez konieczności zmiany programu. Model zdecydowanie wart sprawdzenia!

wibratory do punktu G 

Specjalnie wyprofilowane zabawki z myślą o głębokiej penetracji i intensywnym masażu tzn. punktu G, czyli przedniej ściany pochwy. Są charakterystycznie zagięte oraz posiadają ściętą końcówkę, aby większą powierzchnią napierać na to niezwykle wrażliwe miejsce w pochwie. Pobudzanie punktu G to niesamowita rozkosz, a odpowiedni gadżet erotyczny przeprowadzi Cię przez wszystkie jej poziomy, kończąc na niezapomnianym orgazmie. W naszej opinii, najlepiej do tego nada się Tender Spot od Marca Dorcal'a. Jest niezwykle giętki, co jest bardzo istotne przy poszukiwaniu "centrum rozkoszy" - w końcu każda osoba z pochwą różni się nieco anatomicznie. Końcówka wibratora w kształcie żołędzi została wykonana z grubszej warstwy silikonu, dzięki czemu jest niezwykle miękka i pozwala na słabsze lub mocniejsze dociskanie zabawki, w zależności od aktualnych preferencji. 

wibratory interaktywne

Najbardziej zaawansowane technologicznie gadżety erotyczne. Powstały, aby pomóc nam sprostać wyzwaniu jakim jest utrzymanie intymnych relacji na odległość. Jednakże nie musi ograniczać się do osób, które dzieli spory dystans. Zabawki te możemy sparować w zależności od wybranego modelu, z aplikacją w telefonie albo innym urządzeniem i dzielić się doznaniami z wybranymi osobami bądź samemu kontrolować działanie urządzenia. Korzystać z dobrodziejstw tej technologii może każdy, limitem jest nasza wyobraźnia i kreatywność. Interaktywne zabawki cieszą się rosnącą popularnością wśród seksworkerów i seksworkerek pracujących na co dzień na kamerkach. Na rynku oprócz wibratorów sterowanych przez aplikację w telefonie dostępne są również urządzenia posiadające wbudowaną kamerę, która jest w stanie nagrać z nami film podczas użytkowania zabawki i transmitować go w czasie rzeczywistym do osoby na drugim końcu świata. Interaktywność nie ogranicza się tylko do wibratorów. Można zakupić kulki gejszy motywujące do treningu mięśni Kegla, które monitorują nasze postępy w ćwiczeniach, masturbatory z programami treningowymi do wydłużania czasu stosunku czy masażery prostaty. 

Jak pokazuje nam historia, wokół wibratora zmieniały się nastroje społeczne. Patrząc na dzisiejsze aukcje internetowe czy przechadzając się ulicami współczesnego Berlina, gdzie co rusz natykamy się na słynne sex-shopy Beat Use, można odnieść wrażenie, że temat tabu wokół zabawek erotycznych zanika. Coraz bardziej popularne stają się muzea erotyki, które wcale nie należą do niszowych rozrywek – wręcz przeciwnie, bilety do tych miejsc są bardzo szybko wyprzedawane. Rosnąca otwartość na przejawy ludzkiej seksualności oraz dynamicznie rozwijająca się branża erotyczna napawa optymizmem i nadzieją na to, że w przyszłości wszyscy będziemy mogli bez skrępowania i poczucia winy korzystać z wynalazków, jakie przyniesie nam technologia, a może nawet będziemy traktować wibratory tak, jak miało to miejsce na początku XX wieku - użytkowo, niczym kolejny sprzęt gospodarstwa domowego. Róbmy sobie dobrze!

wibratory wielofunkcyjne

Świat zabawek erotycznych rozwija się niezwykle dynamicznie. Producenci prześcigają się między sobą w coraz to nowszych ulepszeniach, aby zachęcić odbiorców do zakupu. Postęp technologiczny pozwolił na doskonalenie wibratorów na wielu płaszczyznach. Poza wymyślnymi formami, kolorami i rozmiarami, możemy cieszyć się również z zróżnicowanych funkcji oraz mechanizmów działania gadżetów. Klasyczne wibracje mogą zostać uzupełnione np. ruchem posuwistym. To chętnie wybierana funkcja - czyni zabawę z wibratorem jeszcze bardziej realistyczną. Dla osób lubiących uczucie ciepła proponujemy gadżety z możliwością podgrzewania, zazwyczaj do ok. 40 stopni. Taka opcja zdecydowanie ułatwi początek penetracji oraz dostarczy dodatkowych, wyjątkowych wrażeń! Ciekawą odmianą dla samych drgań podczas penetracji mogą okazać się obrotowe kuleczki umieszczone w trzonie wibratora. Doskonale rozmasują zarówno wejście do pochwy, jak i jej wnętrze. Dla amatorek oralnych pieszczot łechtaczki polecamy wibratory króliczki z wypustką wyposażoną w ruchomy języczek lub dyszę zasysającą do stymulacji falami powietrza. Kolejną funkcją, jaką możemy spotkać w dzisiejszych gadżetach, jest opcja pompowanej główki. Zapewni rozkosze uczucie wypełnienia i zagwarantuje niezapomniane orgazmy!

Wyżej wymienione bajery występują samodzielnie lub przeplatają się ze sobą nawzajem. Doznania, jakie mogą płynąć z zabawy wielofunkcyjnym wibratorem, mogą naprawdę zaskakiwać. Oczywiście, nie każdy rodzaj stymulacji przypadnie wszystkim użytkowniczkom do gustu, ale jest z czego wybierać. Jak będą wyglądały gadżety erotyczne za kilka lat? Na pewno pojawią się nowe bajery, które jeszcze celniej trafią w nasze ośrodki erogenne. Warto być na bieżąco i obdarowywać swoje ciało rozkoszą, na które zdecydowanie zasługuje! 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Wibrator Pretty Love Tim

Wibrator Pretty Love Tim

106,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya 2

Wibrator Lelo Soraya 2

927,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya 2

Wibrator Lelo Soraya 2

927,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya 2

Wibrator Lelo Soraya 2

927,90 zł brutto
Lovense - Nora

Lovense - Nora

683,90 zł brutto663,38 zł brutto
Lovense Osci 2

Lovense Osci 2

683,90 zł brutto663,38 zł brutto
Wibrator Pretty Love Matt

Wibrator Pretty Love Matt

117,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya Wave

Wibrator Lelo Soraya Wave

1 047,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya Wave

Wibrator Lelo Soraya Wave

1 047,90 zł brutto
Wibrator Lelo Soraya Wave

Wibrator Lelo Soraya Wave

1 047,90 zł brutto
Wibrator Iroha Rin Akane

Wibrator Iroha Rin Akane

241,00 zł brutto
Wibrator Iroha Rin Kogane

Wibrator Iroha Rin Kogane

241,00 zł brutto
Wibrator Iroha Zen Matcha

Wibrator Iroha Zen Matcha

175,90 zł brutto
Wibrator Iroha Minamo

Wibrator Iroha Minamo

677,90 zł brutto
Wibrator Iroha Mikazuki

Wibrator Iroha Mikazuki

677,90 zł brutto
Mini wibrator Satisfyer Ultra Power Bullet 3

Mini wibrator Satisfyer Ultra Power Bullet 3

83,90 zł brutto75,51 zł brutto
Mini wibrator Satisfyer Ultra Power Bullet 3

Mini wibrator Satisfyer Ultra Power Bullet 3

108,90 zł brutto98,01 zł brutto
Wibrator FeelzToys Ella

Wibrator FeelzToys Ella

53,90 zł brutto
Wibrator FeelzToys Ella

Wibrator FeelzToys Ella

53,90 zł brutto
Wibrator FeelzToys Ella

Wibrator FeelzToys Ella

53,90 zł brutto

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel